26. května 2012
V centru mlhoviny Omega
V hlubinách temných mračen prachu a molekulárníno plynu, známých jako mlhovina Omega, se stále rodí hvězdy. Snímek pochází z Hubbleova vesmírného teleskopu, z kamery ACS, Advanced Camera for Surveys. Ukazuje jemné podrobnosti slavné „porodnice hvězd. Střed mlhoviny protkávají temná prachová vlákna, která vznikala v atmosféře chladných obrů a vtrorkách výbuchů supernov. Červené a modré barvy pocházejí ze zářícího plynu, zahřívaného radiací blízkých hmotných hvězd. Body světla jsou samotné mladé hvězdy, některé jsou jasnější než 100 Sluncí.Tmavé globule označují dokonce ještě mladší systémy, mračna plynu a prachu, která nyní kondenzují za vzniku hvězd a planet. Mlhovina Omega se nachází asi 5 000 světelných roků daleko v souhvězdí Střelce, Sagitterius, Sag. Zobrazená oblast je asi 3 000 krát větší, než je průměr naší Sluneční soustavy.
Pokud není uvedeno jinak, snímky a články v této sekci jsou vybrány a upraveny ze zdroje APOD
12. května 2012
Saturnovy měsíce Enceladus a Titan
Zářivě reflekční měsíc Enceladus se objevil před Saturnovými prstenci, zatímco větší měsíc Titan, je na snímku v dálce. Proudy vody a páry, vycházející z jižního pólu Enceladu jsou bohaté na organické látky a kapalné uhlovodíky. Jsou to nejvíce fascinující měsíce Saturnova systému. Enceladus, jeho průměr je 504 km, se nachází ve středu snímku a Titan, průměrem 5 150 km, je vidět na pozadí prstenců. Snímek byl pořízen v optickém spektru úzkým úhlem kamery sondou Cassini, 12. března 2012 a byl pořízen ve vzdálenosti přibližně 600 000 kilimetrů od Enceladu pod úhlem 36 stupňů. Měřítko snímku je 6 kilometrů na pixel.
Text a snímek byl vybrán a upraven ze zdroje NASA.Galery
4. května 2012
Nový pohled na mlhovinu Tarantula
U příležitosti oslav 22. výročí Hubbleova vesmírného teleskopu na oběžné dráze, vyfotil nový, dramatický snímek o vzniku hvězd, ve známé lokalitě jižní oblohy, 30 Doradus. Tento název je také známý jako mlhovina Tarantule, jelikož její zářící vlákna se podobají pavoučím nohám. Snímek je složen ze tří teleskopů NASA – Chandra, Hubble a Spitzer. Mlhovina se nachází v sousední galaxii zvané Velké Magellanovo mračno, LMC a je jedna z největšího regionu tvořících se hvězd, v blízkosti Mléčné dráhy. Tisíce hmotných hvězd ve středu 30 Doradus jsou „ofukovány silnými hvězdnými větry“ a intenzivním zářením. Chandra, která snímá rádiové záření, detekuje plyn, který prošel zahříváním na miliony stupňů C, při výbuchu supernov. Modrá barva na tomto snímku pochází z nárazových front, jež jsou podobné zvukovým bariérám. Zelená barva pochází z HST a ukazuje světlo z masivních hvězd, které pochází z různých stádií jejich zrodu, včetně rodících se hvězd, několik tisíc roků staré, které jsou „zabalené“ do zámotků z tmavého plynu. Infračervené údaje jsou z observatoře Spitzer v červené barvě, ukazují chladnější plyn a prach a vytvářejí obří bubliny, které pocházejí z masivních hvězd ve středu 30 Doradus.
Text a snímek byl vybrán a upraven ze zdroje NASA.Galery
29. dubna 2012
Východ Slunce v kráteru Tycho
Komplex centrálního vrcholku kráteru Tycho vrhá poblíž místního východu v této nádherné měsíční krajině, dlouhý a tmavý stín. Záběr pořídila 10. června 2011 družice LRO - Lunar Reconnaissance Orbiter. Ukazuje ohromující podrobnosti, po svahu rozházené balvany a rozeklané stíny, které v měří v nejvyšším rozlišení 1,5 metru na pixel. Rozervaný komplex je asi 15 kilometrů široký a vznikl při impaktu a ohromném vyzvednutí, který vytvořil tento dobře známý, paprsčitý kráter, před 100 miliony roků. Špička centrálního vrcholu dosahuje výšky 2 kilometrů nade dnem kráteru Tycho. |